Tapu Devrinden Önceki Döneme Ait Borç ya da İpotek Nasıl Öğrenilir?

Ev satın alma işlemlerinde son aşama tapu devridir. Satın alımın resmi kaydı olan bu işlem, aynı zamanda taşınmaz mal ile alakalı hak ve sorumlulukların yeni malike devredildiğini gösterir. Yeni mal sahibi, bu devir ile satışı yapılan mülkün eski borçlarından da sorumlu hale gelebilir.

Satın alınacak ev üzerinde ipotek veya haciz bulunabilir. Bu durumda önceden emsal olan hükümlere göre tapu devrinden sonra borçtan yeni malik sorumludur. Tapu devrinin gerçekleştiği tarihten itibaren satın alınan mal üzerinde ipotek veya haciz varsa ve bu durum bilinmiyorsa gelecekte evin yeni sahibi problem yaşayabilir.

Satın alınacak mülkler hakkında ipotek ve borç sorgulaması yapılmalıdır. Böylece ileride yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı önlem alınabilir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için “Alınan Evin Önceki Borcu Kime Aittir?” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Gayrimenkul Üzerinde İpotek Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul üzerinde ipotek sorgulaması yapmak oldukça kolaydır. Gayrimenkul sahibi kişi, internet yoluyla ya da ilgili belediyelere ve tapu müdürlüklerine giderek ilgili belgeyi talep edebilmektedir. İnternetten sorgulama yapmak için ise e-devlet uygulamasına girmek yeterlidir.

Tapu üzerindeki borç ve ipotek bilgisini üçüncü şahısların öğrenmesi mümkün değildir. Bu nedenle satın alım söz konusu ise mülkün sahibinden ilgili mülk hakkında “borcu yoktur” ifadesi bulunan belgelerin talep edilmesi gerekmektedir.

Gayrimenkul Üzerinde Eski Emlak Vergisi Borcu Varsa Nasıl Öğrenilir?

Emlak borcu bilgisini öğrenmek için e-Devlet uygulaması kullanılabileceği gibi bağlı olunan belediyelere de başvurulabilir. Bu tür bilgiler de üçüncü şahıslara verilmemektedir. Bu nedenle satım alım işlemlerinde “borcu yoktur” yazısını sunulması talep edilmelidir.

Satışı yapılan mülklerin geçmişten kalan tüm emlak vergisi borçlarından eski malik sorumludur. Fakat ilgili kanun, satışı yapılan mülke ait olan ödenmemiş eski emlak vergisinden ötürü yeni maliki de sorumlu tutabilmektedir. Ancak yeni malik, sadece müteselsilen sorumludurlar. Müteselsilen, hukuki bir kavramdır ve zincirleme olarak ya da dolaylı olarak anlamına gelmektedir.

Tapu Devrinden Sonra Eski Ortak Giderlerden Kim Sorumludur?

Tapu devrinden sonra eski eve ait aidat ve toplu yaşam yeri giderlerinden yeni sahip sorumlu tutulamamaktadır. Yeni mülk sahibi olanlar, tapu devrinden sonraki dönemlere ait ortak giderlere katılmakla yükümlüdür.

Bir şey söylemek ister misin? Bir yorum yayınlayın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Belgeyi indir

Bu belgeyi indirmeden önce e-postanızı girin

Karşılaştır